lps_css2003@yahoo.com

liceulsportivarad

Proiect Leonardo

Proiect Leonardo da Vinci nr. Număr proiect: LLP-LdV/IVT/2009/RO/128
Proiectul "Tehnici şi tactici de predare învăţare în sport" a avut ca scop lărgirea orizontului profesional prin dezvoltarea abilităților, competențelor și cunoștințelor unui grup  de 15 elevi  care se califică pentru profesia de instructor sportiv, integrarea lor într-o nouă comunitate, acumularea de cunoştinţe lingvistice specifice domeniului sportiv cât şi acumularea de informaţii privind cultura şi tradiţia portugheză.

Proiectul a asigurat o nouă experienţă practică elevilor participanți  necesară acestora în viitoarea integrare în procesul muncii. Elevii şi-au îmbunătăți competențele profesionale și aptitudinele  prin participarea la activitățile de pregătire sportivă pe care cluburile și asociațiile sportive portugheze le-au asigurat, au avut ocazia să îşi însuşească noi  tehnici de abordare a jocurilor sportive, au participa atât la antrenamente cât şi la competiţii organizate cunoscând astfel şi alte metode de lucru decât cele cunoscute în ţară.  Totodata au avut ocazia să îşi dezvolte competenţele lingvistice, să cunoască o nouă cultură, să cunoscă noi experienţe de viaţă.

Pentru mai multe detalii accesati pagina: http://www.wix.com/mmk_mnk/siteldv2009